top of page
  • Writer's pictureДело-Скопје

Спортски легенди од нашите простори

Започнуваме со легендата на ЦСКА Софија, Димитар Јакимов.

Тој е роден во кратовското село Шлегово , тогаш во Кралството Бугарија. Неговиот вујко - Никола Јакимов , го однел во Софија кога бил многу мал. Тој израснал во главниот град Коњовица , каде што ја шутнал топката од утро до вечер уште како дете. Подоцна бил регрутиран во училиштето Септември (Софија) , каде што прв тренер му бил Серги Јоцов . На 17 години во септември почна да игра во машката екипа. Во сезоната 1959/60, со својот клубски тим го освои националниот куп , а во групата „А“ се рангираше на престижното петто место. Во текот на сезоната забележа 21 натпревар и 10 голови.

Во 1960 година, Јакимов беше регрутиран во ЦДНА од менторот Крум Милев . Таму остана до крајот на кариерата во 1974 година. Еден од најпочитуваните играчи на бугарскиот фудбал и на ЦСКА , понекогаш наречен „поет на фудбалот“ поради неговите вештини за дриблинг. На клупско ниво, Јакимов стигна до полуфиналето на КЕШ со ЦСКА во 1967 година. Шампион во 1961, 1962, 1966, 1969, 1971, 1972 и 1973 година, победник на купот во 1961, 1965, 1979, 1969 и 1969 година, 1969 и 1969 година. Најдобар стрелец на првенството во 1971 година со 26 гола за ЦСКА . Во „А“ групата одигра 287 натпревари и постигна 141 гол. На европските турнири за ЦСКА има 32 натпревари и 12 голови (24 натпревари со 8 гола во КЕШи 8 натпревари со 6 гола во КНК ). За репрезентацијата има 67 натпревари и 9 голови. Во 1966 и 1967 година, тој беше вклучен во идеалната единаесетка на светот од публикацијата „World Soccer“.


Неговата кариера прерано заврши во раните 1970-ти, иако тој не беше ниту повреден ниту во опаѓање.


Европскиот јуниорско-сениорски шампион во 1959 година, Јакимов одигра одлучувачка улога во веројатно најважните победи на бугарската репрезентација во 1960-тите. Тој го постигна победничкиот гол за Бугарија во последниот натпревар од квалификациите за Светското првенство против Франција , одигран на неутрален терен во Италија во 1961 година, обезбедувајќи го првиот настап на Бугарија во финалето на Светското првенство . Повторно во Италија , четири години подоцна, неговото прецизно долго додавање се проби низ целата белгиска одбрана и стигна до Георги Аспарухов во чиста позиција да обезбеди уште една голема победа што ја испрати Бугарија во финалето на Светското првенство воАнглија . Учествувал на СП во Чиле во 1962 година (во 1 натпревар), на СП во Англија во 1966 година (на 3 натпревари), на СП во Мексико во 1970 година (на 2 натпревари), како и на Олимписките игри во 1960 година.
Продолжуваме со основачот на Славија Софија, Владимир Јерушалимов кој воедно се смета и за основоположник на бугарската кошарка.

Роден е во семејство на македонски Бугари, бегалци од Мијасот Паланка Галичник . Тој е брат на адвокатот Богдан Јерушалимов .


Јерушалимов бил меѓу основачите на Славија во Софија во 1913 година. Учествуваше на првиот фудбалски натпревар на клубот. Тој важеше за најдобар центарфор во своето време. Беше петти претседател на Славија од јуни 1916 до март 1917 година. Тој е и основач на бугарската кошарка, воведувајќи ја кошарката во Славија во 1916 година.


Учествувал во Првата светска војна како резервен потпоручник, командант на вод во Шестиот пешадиски полк Турново . Починал на 16 мај 1917 година на кота 1248, северозападно од Битола .За почести и заслуги во третиот период од војната, постхумно бил одликуван со Орден за храброст , IV степен.


Заслужен за основањето на Славија Софија исто така бил и Димитар Благоев-Паљо.

Роден е во 1895 година во Пловдив . Тој е син на основачот на БРСДП – Димитар Благоев (дедо). На почетокот на 20 век неговото семејство се преселило во Софија. Рано организациски способности покажал во маалскиот фудбалски клуб „Ботев“ (1910), во кој се покажал како добар конкурент. Натпреварот со соседната компанија „Девелопмент“ (1910) го убедил во потребата да се здружат силите за да има здрава младинска спортска организација. Така е создаден клубот „ Славија “ во Софија (1913), на кој станал прв претседател, но и конкурент (играл како напаѓач од втората линија, играјќи на малку позадна позиција помеѓу централниот напаѓач и крилниот напаѓач). ЗавршувањеВторо машко средно училиште .


Во 1915 година, за време на Првата светска војна , бил мобилизиран и испратен на фронтот. Загинува како офицерски кандидат во Македонија во 1918 година при пробивот кај Добро Поле . Во 1973 година во Софија беше отворен споменик на паднатиот спортист.


Иван Христов Батанџиев, тој е син на Христо Батанџиев , кој е еден од шесте основачи на Внатрешната македонско-едринска револуционерна организација . По Сојузничката војна и убиството на Христо Батанџиев, семејството емигрирало во Слободна Бугарија и се населило во Софија.


Во 1914 година го основал спортскиот клуб Борислав во Красно Село, Софија. После тоа, тој играше успешно во ФК'13 . Во 1920-тите ја завршил својата тркачка кариера и станал еден од најдобрите бугарски судии. Основач е на Фудбалскиот судиски колеџ во Бугарија.


Како фудбалски судија, на 30 август 1925 година, тој претседаваше со финалето на првото издание на Купот на кралот , кое го освои ФК Владислав од Варна со 2:0. [2]


Батанџиев е еден од основачите на Националната фудбалска дивизија , основана во 1937 година. Бил претседател на Бугарската национална спортска федерација, претходник на Бугарскиот фудбалски сојуз во периодот 1934-1939 година.


Неговиот син е геологот Иван Батанџиев .


Ефтим Цветков Китанчев е бугарски воен човек, првиот претседател на Бугарскиот олимписки комитет.

Роден е во 1868 година во село Подмочани , Ресенско . Тој е брат на истакнатиот бугарски политичар Траико Китанчев . Од 1892 година е коњанички офицер во бугарската војска , со чин втор поручник . Од 1895 година бил поручник , од 1901 година - капетан .Во 1906 година дипломирал на Коњаничката школа во Пинероло , Италија.На 31 декември 1908 година, тој бил унапреден во чин мајор . Во пресрет на меѓусојузничката војна , на 14 јуни 1913 година, тој бил унапреден во чин потполковник , а од 5 октомври 1916 година бил полковник .. Служел во Првата коњаничка ескадрила, во Првиот коњанички полк , како шеф на коњаничката школа, командант на 5-тиот и 7-от коњанички полк . За време на Првата светска војна бил назначен во Дирекцијата за економски грижи и јавна промисла . Тој служел и како командант на главниот град .


Бил отпуштен од војската во 1919 година и се посветил на спортот. Се занимава со јавање коњи и мечување . Тој беше делегиран да раководи со Бугарскиот олимписки комитет од раководството на Бугарскиот национален спортски сојуз (БНСС) на 30 март 1923 година. Во 1924 година, тој постави за цел да испрати што е можно повеќе натпреварувачи на Олимпијадата во Париз . Тој одбива да патува на Олимпијадата за да испрати што повеќе натпреварувачи со расположливите средства.


Починал на 6 октомври 1925 година во Атина , каде што бил генерален конзул на Бугарија .コメント


bottom of page