top of page
  • Writer's pictureДело-Скопје

Како процвета еден мал бизнис во бугарската долина на розитеКако се развива сопствен бизнис со масло од роза, розова вода и сѐ најубаво од светот на аромите? И зошто во странство, како и кај нас, овие производи секогаш ќе имаат висок престиж и голема побарувачка?


Се сретнавме со Дечко Дечев, кој во 2019 година го основа брендот „Траке“ и постепено го разви во успешен мал бизнис. Еве што кажува бугарскиот претприемач во рубриката „Формулата на успехот“ на порталот Актуелно.


Како почнавте, каков беше почетокот и самата идеја?


Во 2019 година го избрав името „Траке“ – кое потекнува од тракиската нимфа Траке, која е легендарен лик и извор на инспирација уште од времето на Тракијците. Имаме семејни насади на Роза Дамасцена и Роза Алба – тоа се двата вида рози кои се сертифицирани како бугарски сорти на маслодајна роза. Насадите се наоѓаат над селото Турија, познато како Чудомирово село.


Решив дека можам да создадам козметичка серија со уметнички мотив, која е направена со многу грижа, квалитет и естетика. Да се издвојува од масовниот производ што го има на пазарот и да се нуди како скап бугарски бренд за познавачи, затоа публиката ни е многу селективна. Со нашиот тим правиме серии од секој артикл во мали количини, правиме околу 100-200 од еден вид, ги продаваме, а потоа правиме нови. Позитивната страна од сето тоа за потрошувачот е што на тој начин не чуваме голем број производи што стојат наоколу во магацини.


Нашите плантажи со маслодајна роза се околу двесте хектари. Работата на собирање цвеќе како што повеќето знаат е целосно рачна, што е еден од факторите за високите цени на маслото од роза – еден од главните излезни производи од екстракцијата на Роза Дамасцена. Со текот на годините, различни компании се обидуваа да ги роботизираат процесите за добивање на розова боја, но во моментов иновациите во секторот се сè уште фатаморгана… Тоа е и големиот предизвик – секоја година сè повеќе недостасува работна сила, а нема алтернатива. Необраните полиња со рози сега се честа појава, додека пред околу 10 години беше исклучителна реткост да се видат паднати рози.
Како се промовирате, како луѓето дознаваат за вас?


Со нашиот тим изградивме и одржуваме сопствена онлајн страница, исто така ги нудиме нашите производи на различни платформи за продажба на големо и мало, како и преку партнерства во Бугарија и во странство. Го пробавме и Amazon од чиста љубопитност, но како што мислевме, обидот не беше толку добар за нас бидејќи акцентот на продажбата таму е на производите со помасовна потрошувачка, а нашиот фокус, како што спомнав претходно, е далеку од тоа.


Но, платформите како Etsy ни се насмевнуваат, бидејќи се фокусираат на поконцептуални, авторски и автентични производи кои се направени од мали фирми и локални новоформирани стартап компании како нашата. Односно, најпогодното место за бизниси кои нудат поуникатни производи.


Каков тип се вашите клиенти?


Кога почнавме во 2019 година од визијата на нашиот прв производ на почетокот имаше „wow ефект“ – почнавме исклучително динамично, продажбата нагло се зголеми, а странските пазари почнаа да се отвораат за нас. Но, тоа се промени многу брзо бидејќи дојде коронавирусот, а со тоа и Ковид кризата, пазарите се затворија, а испораките поскапеа за многу дестинации. Кризата прво ги погодува полуксузните стоки, луѓето ги одложуваат таквите набавки за подобри денови и така многу партнерства се прекинаа. Но, не очајувавме – напротив, нашите напори ги насочивме кон локалниот бугарски пазар. И всушност тогаш влеговме во покорпоративниот сегмент, почнавме да подготвуваме производи за разни настани, свадби, конференции и хотели. И сфативме нешто многу важно: дека кога си мал, полесно е да бидеш флексибилен, да излезеш од зоната на удобност и да се прилагодиш во различни околности.


Имаме клиенти и партнерства во Бугарија и во странство со многу интересни мали и големи брендови. На пример, бутици и концептуални продавници, студија за јога и велнес, мали и големи хотели, барови, кафулиња и продавници за подароци во земји како Германија, Шпанија, Франција, Швајцарија, Австрија, САД, Канада и други.


Кои се вашите неконвенционални идеи?


За време на изолацијата лансиравме козметички спреј за раце збогатен со етерични масла и вода од роза – тој беше многу баран поради неговата интересна арома и омекнувачки ефект на кожата на рацете. Исто така, тогаш ја добивме идејата и изградивме цел концепт за миризливи еко свеќи за повеќекратна употреба и создадовме авторска линија која е исклучително автентична поради дизајнот и своите функции. Тоа е гордоста и бестселер на брендот и на нашата компанија.


Целиот процес и производ ги врши нашиот тим – од обликување на керамичкиот култен сад до печење, глазирање, чистење и претворање во уникатна свеќа со посебен избор од етерични, ароматни масла и восок од соја. Поседувајќи ја убавината и вредноста на уметнички предмет, секој керамички свеќник, освен што не може идентично да се повтори како модел секој следен пат, може да ви служи и многу години. Како? – Наместо нашиот клиент секој пат да купува цели свеќи и да инвестира во непотребни стаклени чаши и садови во кои се излеваат свеќите, ние измисливме модел за полнење за нашите керамички садови. Кога ќе изгори полнежот на свеќникот, најпрвин се чисти малку по потреба, а потоа се додава нов полнеж со избраниот мирис и боја. Така од една страна не трошиме стакло и други материјали што ја загадуваат животната средина, заштедуваме штетни емисии за производство на тие садови и им заштедуваме на клиентите секој пат да инвестираат во садови за свеќи кои потоа немаат апсолутно никаква функција и едноставно се фрлаат.
А како всушност првично ја изградивте базата на луѓе заинтересирани за вашите производи?


Постепено. Учествуваме на парфимериски и тематски изложби, лично се среќаваме со многу партнери, организираме настани, работилници.


Се трудиме креативно да ги изградиме нашите страници на Инстаграм и другите социјални мрежи и сметаме на нив во сè подигитализираниот свет. Работиме на визиите за производите за да можеме да ги прикажеме од повеќе перспективи и да допрат до повеќе луѓе преку различни пристапи и соработки.


Кај нас во голема мера важи мотото – еднаш клиент, засекогаш клиент! Со текот на времето, оние кои остануваат задоволни нè препорачуваат на своите роднини, пријатели и така процесот се мултиплицира и нашето семејство клиенти постојано се множи.


Сега влегуваме во нашата четврта година. Имаме сѐ повеќе и повеќе препознатливост на брендот и рекламите сега се поефикасни од оние што ги правевме пред 3-4 години, затоа што е многу тешко на почетокот кога треба да рекламирате непознат бренд со непознати производи…


Која е применливоста на маслото од роза, за што се користи сега?


Има широка употреба. Освен во фармацевтскиот сектор, се користи и во парфимериската, козметичката, прехранбената и многу други индустрии. Со многу мала количина масло од роза, може да се постигне навистина завиден резултат. Често се бараат замени за маслото од роза поради неговата висока цена, но за среќа, неговата природна уникатност не може да се замени со ништо вештачко.


Имаме среќа што во Бугарија ја имаме Розовата долина со нејзините специфични климатски и почвени карактеристики што им овозможуваат на овие магични растенија да го најдат своето место токму тука и да го развијат регионот како уникатен и единствен во светот.


Како го замислувате вашиот развој оттука натаму?


Во 2022 година отворивме ателје и изложбен салон во Казанлак. Оваа година нашата цел е дополнително да го развиеме местото и да го направиме уште поатрактивно за нови посетители преку организирање разни настани, работилници, разговори со интересни луѓе, отворени денови итн. Оваа година ќе ја отвориме нашата прва Концептуална продавница, која се надеваме дека исто така ќе стане гордост за регионот. Планираме да лансираме многу нови производи до крајот на 2023 година.


Ние го зголемуваме нашиот тим. Стекнуваме непроценливо искуство и како секој мал бугарски бренд се соочуваме со многу административни и финансиски тешкотии. Добиваме многу гласни шлаканици и одбивања. Но, тоа не не демотивира, напротив, сè повеќе не турка во напредок.


За мене и нашиот тим, најважно е да правиме значајни работи со кои Бугарите можат да се гордеат; производи кои сѐ поотворено и порешително се наметнуваат на светскиот пазар. И знам дека со многу труд, доследност и креативност, тоа ќе се случи!


Comments


bottom of page