top of page
  • Writer's pictureДело-Скопје

Бугарското МНР со честитка за ИлинденБугарското Министерство за надворешни работи на Твитер профилот упати честитка за празникот Илинден на Северна Македонија.

https://twitter.com/MFABulgaria/status/1686649401509380096?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1686649401509380096%7Ctwgr%5Efbbafa64b4950f5d0e1b3f23d60d0b75303fab33%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fzoom.mk%2Fbugarskoto-mnr-so-chestitka-za-ilinden%2F

-Честит Национален празник на Северна Македонија! Заедно го чуваме сеќавањето за подвигот на борците за слобода и рамноправност. Заедно гледаме кон заедничката иднина – Европската Унија, пишува бугарското МНР на Твитер.


Претходно, претседателот Румен Радев упати честитка до својот македонски колега Стево Пендаровски по повод државниот празник на Република Северна Македонија Илинден – Денот на Републиката, соопштија од прес-службата на шефот на државата.


Бугарскиот претседател во честитката истакна дека годинава се навршуваат 120 години од „Илинденско-Преображенското востание – величествен и значаен настан од заедничкото историско и културно минато на Бугарија и Република Северна Македонија“.


-Целта и саможртвата на хероите од Илинденско-Преображенското востание е еден од мостовите низ времето што ги поврзува двете земји и нивните граѓани, наведува шефот на бугарската држава.


Извор:https://zoom.mk/bugarskoto-mnr-so-chestitka-za-ilinden/

bottom of page